HABERLER

Tüm Haberler

Slovenya Ulusal Meclisi Başkanı ve Heyeti Onuruna Verilen Yemek

 

Türkiye- Slovenya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Salih Koca, Slovenya Ulusal Meclisi Başkanı Milan Brglez ve beraberindeki heyet onuruna TBMM Mermerli Salon'da akşam yemeği verdi.


Türkiye- Slovenya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Koca, Slovenya Ulusal Meclisi Başkanı Milan Brglez ve beraberindeki heyeti TBMM'de görmekten ve ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti.


Dostluk Grubu Başkanı Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Slovenya ziyaretini anımsatarak iki ülke arasındaki üst düzey ziyaretlerin, iki ülke arasındaki ilişkilere ivme kazandırdığını söyledi ve Slovenya'da bulundukları sürece gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür etti.


Slovenya Ulusal Meclisi Başkanı Milan Brglez'e yeni görevinde başarılar dileyen Koca, hükümetler düzeyindeki ilişkilere paralel olarak ilişkileri geliştirmek adına parlamentolar arasındaki ilişkilerin de çok önemli olduğunu ifade etti ve iki ülke arasındaki karşılıklı ziyaretlerin dostluğun pekişmesine imkân sağlayacağını söyledi.


İki ülke arasında bugüne kadar yirminin üzerinde ziyaretin gerçekleştiğini belirten Koca, bu ziyaretlerin iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın, işbirliğin, birlik ve beraberliğin ne kadar iyi durumda olduğunu gösterdiğini vurguladı.
Slovenya-Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilere de değinen Koca, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin zayıf olduğunu ve istenilen seviyede olmadığını ifade etti, her alanda ekonomik ilişkileri güçlendirmek durumunda olduklarını, iki ülke arasında ki ekonomik işbirliğinin geliştirilebileceğini belirtti.


Slovenya Ulusal Meclisi Başkanı Milan Brglez ise gerçekleştirdiği kısa konuşmada çok verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirterek karşılamadan ve gösterilen konukseverlikten dolayı çok memnun olduklarını ifade etti.
Slovenya Ulusal Meclisi Başkanı Brglez, iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik düzeyde kurulan diyaloğun teşvik edici bir diyalog olduğunu düşündüğünü belirterek bundan sonraki gelecekte de iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi anlamında iyi bir temel teşkil edeceğine inandığını söyledi.


İki ülke arasındaki parlamentolararası ilişkilerin de başarılı bir şekilde yürütüleceğine inancının tam olduğunu ifade eden Brglez, bu tür ziyaretlerin ikili ilişkilere ayrı bir ivme kazandırdığının altını çizdi ve "Biz de sizleri Slovenya'da ağırlamak ve konukseverliğimizi göstermek isteriz." Dedi