HABERLER

Tüm Haberler

23/12/2014 Tarihli Basın Topalantımız

Basın mensuplarımızla bir araya geldiğimiz toplantımızda 65 yaş ücretsiz ulaşım sorunundan Büyükşehir belediye meclisindeki sorunlara, 2015 bütçe görüşmelerinden Kızılinlere, genel gündemden Tepebaşı Belediyesi temizlik ihalesinde ortaya çıkan usulsüzlüklere ( detayları fotoğraflarda incelenebilir) kadar bir çok konuda sohbet ettik. Basın toplantısında: İl Siyasi Hukuki İşler Başkanımız Bünyamin Fidan, Il Tanıtım Medya Başkanımız Serhan Arıman, Odunpazarı İlçe Başkanımız Volkan Doğan be Tepebaşı İlçe Başkanımız Ertuğrul Dindar da bizlere eşlik etti. 

CHP li Belediye Başkanı Sayın Ahmet ATAÇ geçtiğimiz haftalar da bizim Kızılinler ile ilgili yaptığımız ve kendisine de sahiplensin iyi olur dediğimiz açıklamalarımızı maalesef anlamayarak ya da anlamak istemeyerek siyasi nezaket kuralları dışına çıkarak şunları söyledi:

“Ahmet Ataç  15 yıldır belediye başkanı, Allah’ın bir kulu gelsin söylesin Ahmet Ataç şuna peşkeş çekti desin ben hemen pılımı pırtımı toplarım belediyeyi terk ederim. Ama diyemezlerse de bunun sonucu iyi olmaz”. Yine “ Eğer bunu ispatlayamazsan lafını sana yediririm’’  gibi beylik laflar…

Siyasi hayatım boyunca hiç bir zaman hiç kimseye kişisel hakarette bulunmamış ve bulunmayı uygun görmeyen biri olarak bu üslupla da bugün cevap vermeyeceğim.

Sayın Ataç ın 11 yıllık belediye Başkanlığı ile ilgili merak ettiklerimiz çok. Fakat o kadar uzağa gitmeye gerek yok. Sadece temizlik ihalesinde son 4 yılı kıyaslamamız daha önceki konuşmamızda gündeme getirdiğimiz CHP zihniyeti ve 1-2 firmaya Peşkeş çekme konusunda anlayışı görmek için bize fikir vermeye yetiyor. Söyle ki:

Olağanüstü                       bedellerle verilen bir temizlik ihalesi var ortada. Önceden olağan bedellerle verilirken 2011 yılından itibaren çok yüksek bedellere verilmeye başlanmış.

Size bu bedelin yüksekliğini, hizmet verilen yıllar da nüfusa ve çalışan isçi sayısına bağlı olarak bir tablo ile açıklayacağım. Fazla uzağa gitmeden yakın örnek olarak da Odunpazarı belediyesi temizlik ihaleleri ile Sayın Ataç ın yaptığı ihaleleri karşılaştıracağım.

Odunpazarı Belediyesi sınırları içerisindeki mahalleler 2011 yılında 320 kişi ile aylık 795.000 liraya, Tepebaşı Belediyesi sınırları içerisindeki mahaller ise aynı yıl 300 temizlik işçisi ile aylık 571.000 liraya temizleniyordu.

Bugün mü?

Odunpazarı Belediyesi 371 işçiyle ve %54 lük bir artışla aylık 1.219.000 Tl temizlerken, Odunpazarından ortalama % 23 daha az nüfusuna sahip Tepebaşı Belediyesi ise 335 işçiyle ve %138 lik bir artışla aylık 1.361.000 Tl temizliyor.  

Geçtiğimiz 2012-13-14 ve15 de temizlik ihalesi rakamları işçi sayısının da üzerinde korkunç bir şekilde artmış.  Odunpazarında, ihale bedeli artışı % 12, % 39, % 54 olurken, Tepebaşında bunların tam 3,6 kata varan artışlarla %  43, % 75,  % 122 ve son olarak enflasyon oranlarının çok çök üzerinde %138 lik korkunç artış rakamlarına rastlıyoruz.

İste tam da burada korkunç zararlar ortaya çıkıyor. Şayet Tepebaşı Belediyesi bu afaki artış yüzdeleri değil de Odunpazarındaki artışlarla iş yapsa idi 4 yılda 14.800.610 TL kasasında kalacaktı. Başka bir hesap ile de Şayet Odunpazarı belediyesinin yaptığı kişi basına düsen rakamlarla is yaptırmış olsaydı 9.280.996 Tl kasasında kalacak belki de onlarca mahalle asfalta vs kavuşacaktı.

 

Bu hesaplardan ve tablolardan görüyoruz ki Tepebaşı Belediyesin de Temizlik için ödenen bedeller yıllara göre artışı akıl almaz orandadır.

Bunun ne kadar olağandışı olduğu Odunpazarı belediyesinin bedelleri ile karşılaştırıldığında iyice su yüzüne çıkmaktadır.

Simdi Soruyorum:

15 yıllık belediye başkanlığımda birilerine rant sağlamadım derken 4 yılda ve sadece 1 ihalede 14.600.000 tl farka rant değil de ne diyeceksiniz?

2012 yılı için yaklaşık maliyet 8.622.143 Tl iken 1.157.857 Tl daha yüksek bedelle 9.780.000 Tl ye yaklaşık maliyetinde üzerinde ihale vermeyi nasıl açıklıyorsun. Bu rant sağlamak değil midir?

2014-2015 yılları için,

tek teklife 18 aylık süre ile HİC KIRIMSIZ YAKLASIK MALİYETE COK yakın bir rakama yani 24 milyon 640 bin TL’ ye

tüm zamanların en yüksek aylık bedeli olan 1.361.000 liraya

Yani %18 nüfusu sizden fazla olan Odunpazarından %12 daha fazla ve 2011yılına göre %138 artmış bir bedelle ihale bağlamaya gönlünüz razı oldu mu?

Bu kadar yüksek bedelli ihalelere 1-2 firmanın katılması hazırlanan kişiye özel şartnameler nedeni ile midir? Sen bu rakamlardan sonra 1 veya 2 geçerli dosyanın olduğu temizlik ihalesinde firmalara açıkça rant sağladın mı sağlamadın mı? Adrese teslim ihale yöntemi bu değilse peki nedir?

Evet daha önce söylediğim sözümün sonuna kadar arkasındayım. Sizin yönetim anlayışınızda rant var, önerilerinizin arkasında da rant var.

Ya açıkla Tepebaşını temizlemek neden bu kadar maliyetli, ya da pılımı pırtımı toplarım diye haykırdığın kendi sözünü hatırla…

Size inanmayı dilerdik. Farklı olduğunuzu ummuştuk. Ama siz de büyüğünüze benziyorsunuz. Yani aynısınız…

Biz rakamlarla konuşuyoruz, edebiyat yapmıyor beylik laflarla hakaret etmiyoruz, varsa söyleyecek sözleri rakamlarla cevap bekliyoruz.

Yoksa cevapları, Özür dilemelerini ya da sözlerinin gereğini yapmalarını bekliyoruz.