HABERLER

Tüm Haberler

MİLLETVEKİLİ KOCA’DAN BAKAN YILDIZ’A KIRKA SORUSU

Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih KOCA, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçe görüşmeleri sırasında Kırka Boraksta yapılan yatırımları anlattı.

 KOCA: “Ülkemizin ve Eskişehir’imizin ekonomisinde önemli bir yere sahip olan Bor madeni ile ilgili gerek AR-GE gerekse yeni yatırımlar alanında çok ciddi çalışmalar yaptığınızı biliyoruz.  Kırka Boraks’ın yıllık 900 bin ton olan mevcut kapasitesinin yarısından daha fazla üretim yapabilecek Penta 5 tesislerinin temellerini 2013 yılın da hep birlikte atmıştık” diye konuştu. Milletvekili KOCA, ayrıca Şehrimiz için büyük önem arz eden ve heyecanla beklenen Penta 5 tesislerini tam kapasite ile ne zaman faaliyete geçireceğiz diye Bakan Sayın YILDIZ’a soru yöneltti. 

5. Boraks Pentahidrat Tesisi Şubat 2015’te Devreye Alınıyor

Milletvekili Salih KOCA’nın sorusunu yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ; 500 bin ton kapasiteli 5. Boraks Pentahidrat Tesisini 2015 yılı şubat ayı içerisinde devreye almayı hedeflediklerini belirtti.

200 Milyon Dolar Satış Geliri, 189 Kişiye İstihdam

Bakan YILDIZ Penta 5’in devreye alınmasıyla tesis bünyesinde 189 kişiye doğrudan istihdam sağlanacağını ve yılda 200 milyon dolarlık satış geliri elde edileceğini vurguladı.

Bor üretimi alanında stratejik bir öneme sahip olan Kırka Boraks için yapılan yatırım ve planlamalardan dolayı Bakan Sayın YILDIZ’a, Başbakan Sayın DAVUTOĞLU’na ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a teşekkür eden KOCA; Sıklıkla ziyaret ederek çalışmaları yakından izledikleri Kırka Bor fabrikasının büyüyen ve gelişen yüzüyle gerek Eskişehir’in gerekse Türkiye’nin gururu olduğunu belirtti.